Chialo, Volksbühne için geçici bir çözüm istiyor

Adanali

New member
Volksbühne müdürü René Pollesch'in Şubat ayındaki ölümünden bu yana ilk kez kültür yönetimi evin geleceği hakkında daha somut bilgiler verdi. Kültür Senatörü Joe Chialo (CDU) başkanlığındaki otoritenin sorulduğunda Berliner Zeitung'a verdiği bilgiye göre, geçici bir çözüm bulunacak. Bu beklenen bir şeydi çünkü düzenli bir çözüm aranırken evin çalışır durumda kalması gerekiyordu. Görünüşe göre Chialo bunu yapmak için en az bir yıl almak istiyor.

Mektupta “yeni bir yönetim bulma konusunda uzmanlardan oluşan bir komiteden tavsiye alacağı” belirtiliyor. “Yöneticiliğin şeffaf bir süreçle duyurulması ve aranması gerekiyor.” Bu nedenle, en erken 2025 yazına kadar düzenli halef kararı verilmesi beklenmiyor. Yönetim biçimine ilişkin henüz bir karar verilmedi; tek bir yönetici mi yoksa çoklu liderlik mi olacağı.

Joe Chialo bir yıldan biraz fazla bir süredir görevde; daha önce müzik endüstrisinde çalışıyordu. Kimden geldiği açıklanmasa da tavsiye alması genel olarak iyidir. Daha sonraki zaman çizelgesi hakkında yalnızca spekülasyon yapılabilir; Direktör olarak atanmaya hazırlanmak için bir buçuk yıl genellikle sportif kabul edilir. Volksbühne için gerçek anlamda yeni bir başlangıç en erken 2026 sonbaharına kadar mümkün olmayacak. O zamana kadar René Pollesch'in normal sözleşmesi sona erecekti ve uzatılıp uzatılmayacağı belli değildi.

Geçici çözüme ilişkin de henüz somut bir bilgi yok. Bu rolü kim üstlenirse üstlensin (ister dışarıdan zeki bir kültür yöneticisi olsun, ister baş dramaturji, topluluk ve yönetimden oluşan geri kalan yönetim, geçiş sürecinde evi yönetsin) büyük bir zorlukla karşılaşacak. Şu anda bayrakları yarıya indirilen ev ve seyircileri hâlâ acılarını dindirmeye çalışıyor. Sonuç olarak Pollesch akşamlarına katılım oldukça yüksek oluyor ve daha önce oynanan yapımlar bile yeniden programa dahil ediliyor. Bu etki muhtemelen çok uzun sürmeyecek; tiyatro, günümüze çok acımasızca saplanmış bir sanat dalı.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.