Savaşa karşı tiyatro ile

Adanali

New member
Elzbieta Bednarska’yı artık düzenli olarak kiliseye götüren şey inanç değildir. Berlin-Mitte’deki Parochialkirche’de oyuncular, müzisyenler ve sahne teknisyenlerinden oluşan ekibiyle tanışır. Perşembe günü oyunu “Zinkjungen. Siyah laleler ve çinko tabutların” prömiyerini burada yaptı. Yönetmen, devasa salonun değişeceğine söz verir. Bu, çalışmalarının ilkesinin bir parçası: Elzbieta Bednarska, ister Lichterfelde SOEHT 7’deki eski kadın hapishanesi, ister Prenzlauer Berg’deki müzik bira fabrikası veya Gleisdreieck Park’taki soğuk hava deposu olsun, odaları da sahneliyor.

Pazartesi öğleden sonra fotoğrafçı ondan sıralardan birine oturmasını istediğinde, Elzbieta Bednarska hemen diz çöktü. Dindar görünme, diye düşünmüş olabilir o an. Biz konuşurken oyuncular ve şarkıcı durmuyor. Bireysel olarak veya bir koroda, enstrümanlarla birlikte sesleri neredeyse sürekli yüksek sesle duyulabilir: provalar için fazla zaman kalmaz. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Svetlana Aleksiyeviç galaya katılacağını bile duyurdu Beyaz Rusya onun için fazla güvensiz hale geldiğinden beri Berlin’de yaşıyor.

Zelenskyj’den HÜ öğrencilerine: “Geçmişin yükünü sırtınızda taşımayın”

“Siyah Laleler”: Ölülerin olduğu uçaklar

Parça, Alexievich’in ilk kez 1989’da Minsk’te yayınlanan “Zinkjungen” adlı kitabına dayanıyordu. 2014 yılında Almanca olarak genişletilmiş yeni bir baskı yayınlandı. Sovyetler Birliği’nin 1979’dan 1989’a kadar Afganistan’da yıkıcı kayıplarla sürdürdüğü savaşı konu alıyor. Binlerce Sovyet askeri, kaynaklı çinko tabutlarda evlerine gönderildi. Uçaklara “Siyah Laleler” adı verildi.

Belgesel romanında Svetlana Aleksiyeviç, savaştan dönenlerin sesleriyle, şehit düşen veya travma geçirmiş askerlerin annelerinin seslerini iç içe geçirmiştir. “Hakkında hiçbir şey bilmiyoruz”, diyor kitabın başında savaş, “yalnızca kahramanca televizyon haberlerini biliyoruz. Zaman zaman yurt dışından eve getirilen çinko tabutları görünce ürpeririz. Anmak için birkaç silah selamı, sonra yine sessizlik. Mitolojik zihniyetimiz sarsılmaz – biz adiliz ve harikayız. Ve her zaman haklılar. Bir dünya devrimi fikrinin son kıvılcımları orada için için yanıyor…”

'Şiddeti körükleyen propagandaya' karşı uyarı

‘Şiddeti körükleyen propagandaya’ karşı uyarı

Yazar, çalışmasıyla homo sovieticus’u araştırıyor ve hayırsever bir fikrin insan düşmanı bir şekilde uygulanmasının nasıl mümkün olabileceğini araştırıyor. Bu, “İkinci El” adlı kitabında doruğa ulaşır, ancak örneğin Çernobil tarihçesinde de açıktır. Elzbieta Bednarska her zaman bu kitaplara ilgi duymuştur.

“Secondhandzeit”i yönettikten sonra savaş hakkında bir oyun oynamak istediğini söylüyor, çünkü bunun Rusya’da özdeşleşme için çok önemli olduğunu söylüyor. Aralarından seçim yapabileceği iki kitabı vardı: Savaşın Kadın Yüzü Yok, 2. Dünya Savaşı’ndaki kadınlar hakkında ya da Zinc Boys. Karar, 2020 ve 2021’de İsviçre’de Afgan mültecilerle çalışırken olgunlaştı. Onlarla bir Odysseus projesinin provasını yaparken, dram Kabil Havalimanı’nda dünyanın gözleri önünde yaşandı. “Sonra kuruş nihayet düştü” diyor, “Haberin Detaylarıla uğraşmak zorunda kaldım.”

Herta Müller ve Svetlana Alexievich: Beyaz Rusya hakkında konuşalım!

Herta Müller ve Svetlana Alexievich: Beyaz Rusya hakkında konuşalım!

Gösteri Sanatları Fonu’na oyun için fon başvurusunda bulunduğunda, Rus tankları çoktan Ukrayna sınırının önüne park etmişti. Onlara, 1980’lerde olduğu gibi, doğru şeyi yaptıkları söylenen genç erkekler eşlik ediyordu. “Çinko çocuklara” diyor ki: “Bunu ürkütücü buluyorum. Kitap sanki bugündenmiş gibi okunuyor. O dönemde savaş kelimesinin kullanılmasına da izin verilmemişti. Televizyon propaganda doluydu.”

“Rus dilini seviyorum”

Elzbieta Bednarska Polonya’dan, Breslau’dan, uzun yıllar Almanya’da yaşamış ve burada evli. Annesi Rus, Belarus’ta da ailesi var. “Rus dilini seviyorum, Rusya’yı sevdim. Savaş şarkılarını anaokulundan beri bilirim. Duyguları uyandırıyorlar” diyor. “Bu korkunç. Bu savaşın acısını çekiyorum ve herhangi bir yere silah göndermekten yana olacağımı hiç düşünmemiştim. Ancak Ukrayna’nın desteğimize ihtiyacı var.”

Polonya’da sosyal olarak dezavantajlı gençlere tiyatro sağlamak için bir vakıf kurdu. Sık sık Polonya’da ve ayrıca tekrar tekrar onun dışında, bakış açısını değiştirmek her zaman yardımcı oluyor. Sanatının siyaseti ve tarihi ele alması, onun etkisiyle çeşitli şekillerde ilgilidir. Sosyalizm Polonya’da da vardı, ancak Sovyetler Birliği ile ilişkiler zordu. Öte yandan babası onun Almanya’ya gitmesini asla kabul etmemiştir. Onu Berlin’de hiç ziyaret etmedi. “Ağabeyi gençken Auschwitz’deydi, toplama kampından kurtuldu ama bundan hiç bahsetmedi. Bu konuda bildiğim her şeyi büyükbabam bana anlattı.”

Bednarska, Polonya’da sosyalizmin hiçbir zaman Sovyetler Birliği’ndeki kadar mükemmel olmadığını söylüyor. En azından Solidarnosc hareketinden bu yana direniş fikri yayıldı. “O zamanlar Witold Gombrowicz gibi yasaklı yazarları gizlice okurduk. Ülke ıssızdı ama kendimizi şiirle meşgul ettik. Polonyalı öğretmenimiz sıkıyönetim sırasında okul kapalı olmasına rağmen bize şiirden bahsetti.”

Kateryna Mishchenko:

Kateryna Mishchenko: “Almanya çok yavaş hareket ediyor”

Elzbieta Bednarska, savaşı anlamak için artık Svetlana Aleksiyeviç’i okumak gerektiğini düşünüyor. Alexievich, “Kızıl İmparatorluk, zehirli bir fikre o kadar yoğun bir şekilde sızmayı başardı ki, insanlar isteyerek savaşa girdiler,” diye ustaca çalıştı. Emperyalist fikir etkisini sürdürüyor. Ve perestroyka? Soruyu bir kenara itiyor. “Bir şey açtı ama dönüşüm olmadı.”

Yönetmen, yapımının bir kaleydoskop, bir cep telefonu olarak görülebileceğini söylüyor. “Estetik bir bakış açısından, her şey sürekli hareket halindedir, savaşın dehşetine, öldürmeye bakış açıları değişir. Asıl soru şu: Bu nasıl mümkün olabilir?”

Ve Parochial Kilisesi’nin geniş iç mekanı da bir rol oynuyor. Burası soğuk, seyircilerden kimse kışlık montunu çıkarmak istemeyecektir. Elzbieta Bednarska, “Kendi başına bir sistem olan bir oda istedim” diye açıklıyor. “Savaş bir sistemdir. Kilise de biz Polonyalılar için oldukça sorunlu bir sistemdir. Bunu sallamamız gerektiğini düşündüm.” Bazı sıraların tekerlekleri var, dönecekler. Ve bir sanatçının serpiştirip tepegözlere sildiği kumdan yapılmış görüntüler duvarda hareket ediyor. Işık değişir, oyun ve müzik yer değiştirir. İzleyiciler kendi fikirlerini oluşturmalıdır. “Sanatın bir fark yaratabileceğine inanıyorum. Bireye ulaşıyor,” diyor yönetmen veda ederken. “Bir konuyu incelerken zihinsel bir alana giriyoruz, orada bir şeyler oluyor.”

çinko çocuklar. 19 – 22 Ocak, 19:30, Parochialkirche, Klosterstraße 67. 12 – 18 avroluk biletler [email protected] adresinden veya Tel. 0152 3793 7546.