Uluslararası Tekila Günü: Kutlanacak 10 gerçek

celikci

Global Mod
Global Mod
1. Tekila'nın kökenleri, üretim yöntemi melezleştirmeye dayanan, İspanyol öncesi süreçleri ve Avrupa kökenli teknikleri birleştiren ve bu içeceği yeni ulusal kimliğin bir simgesi haline getiren mavi agavın yetiştirilmesine dayanmaktadır.

Jalisco Eyaleti, Tekila'daki bir agav plantasyonunun havadan görünümü.
(Fotoğraf: Ulises Ruiz/AFP)

2. Üretimi ülkedeki 181 belediye ile sınırlıdır:

Jalisco: 125 belediye

Nayarit: 8 belediye

Guanajuato: 7 belediye

Michoacán: 30 belediye

Tamaulipas: 11 belediye

3. Jalisco, ulusal üretimin yaklaşık %75'ine katkıda bulunuyor ve bu da 24.600 milyon pesoya kar sağlıyor; onu Guanajuato, Nayarit, Michoacán ve Sinaloa toplam 31.339 değerindeki ulusal üretim değeriyle birlikte %24 katıyor. milyon,

4. Tekila ihracatı 2 milyar 355 milyon dolar kârla 2022'de biranın hemen gerisinde kaldı.

5. 2022 yılında ihracat 420 milyon litre olurken, ana pazar %85 ile ABD oldu.

6. 2016 yılına gelindiğinde, Tekila Düzenleme Konseyi, Mario Molina Merkezi ve tekila tarım endüstrisi ile birlikte, Agave Tekila Üretim Zinciri için Sürdürülebilirlik Stratejisi 2025 ile 2030 yılları arasında gerçekleştirilecek belirlenen hedefler arasında ormansızlaşmadan üretim, üretim birimi başına su tüketimini %15 azaltmak, litre başına CO2 emisyonunu %25 azaltmak ve su tüketimini %12 artırmak yer alıyor. yenilenebilir kökenli.

7. Bir içeceğin tekila olarak kabul edilebilmesi için aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir:

– Menşe İsmi ile izin verilen bölgelerde üretilmiş olmak.

-Agave'den yapılmıştır tekilana Weber mavi çeşidi.

-Resmi Meksika Standardı NOM-006-SCFI-2012'de belirtilen üretim yöntemlerini takip ettim.

-%35 Alc arasında alkol oranına sahip olmalıdır. Hacim ve %55 Alc. Cilt. ve Resmi Meksika Tekila Standardının fizikokimyasal parametrelerine uygundur.

8. Altı tür tekila vardır: %100 agav, beyaz, genç, reposado, añejo ve ekstra añejo.

9. 2022, ulusal tekila üretimi açısından en iyi yıl oldu.

10. Tekila ihracatı son altı yılda neredeyse iki katına çıktı.

Tekila Düzenleme Konseyi, Meksika Hükümeti, HSBC ve Statista'dan alınan bilgilerle